Perhoset -hiusdonitsi on yksi Utuliinin omista kankaista valmistetuista, uniikeista hiusdonitseista. Hiusdonitsin kuosi on värikäs ja ihanan kesäinen. Kuosista löytyy kesän värikkäimmät perhoset: keltaiset sitruunaperhoset, vihreät, pinkit, liilat, turkoosit ja siniset metsänokiperhoset sekä oranssit, pinkit ja violetit ohdakeperhoset. Väriloistoa ei tästä hiusdonitsista siis puutu! Taustaväri hiusdonitsin kankaassa on raikas ja kirkas turkoosi. Kaunis hiusdonitsi toimii kuin koru ja viimeistelee sun lookin, päätitpä tehdä millaisen kampauksen tahansa.
Söpö ja käytännöllinen hiusdonitsi on käytössä hellävarainen hiuksillesi (perinteisiin hiuslenkkeihin verrattuna). Se sopii monenlaisiin kampauksiin perinteisistä ponnarikampauksista suloisiin saparoihin, ja erilaisista nutturoista letteihin. Donitsilla voit kiinnittää kaikki hiukset kampaukseen tai jättää osan hiuksista auki ja kiinnittää ylemmäs pienen nutturan tai ponnarin. Perhoset -hiusdonitsi on näyttävä asuste yksistäänkin, ja toisaalta upea myös yhdistettynä Utuliinin korviksiin tai vaikkapa samasta kankaasta itse ompelemaasi vaatteeseen.
Hiusdonitsi sopii ihanasti niin lapsille kuin aikuisillekin. Se on myös hauska lahjaidea joko sellaisenaan tai muihin Perhoset -kuosin tuotteisiin mätsättynä.
Huomaathan, että hiusdonitsien koko saattaa vaihdella hieman, koska donitsit on ommeltu eri kokoisista kangaspaloista ja niiden valmistuksessa on haluttu mimimoida hävikki. Ja koska hiusdonitsit on valmistettu Utuliinin kankaiden paloista, niitä on myös todella rajattu erä – joitain kuoseja on vain muutama kappale.
Hiusdonitsiin käytetty kangas on Tenceliä ja painettu digiprinttinä Liettuassa. Tencel on eukalyptuskuiduista valmistettu materiaali, jonka valmistukseen tarvitaan esimerkiksi puuvillaan verrattuna huomattavasti vähemmän vettä. Kankaasta on ommeltu valmis, uniikki hiusdonitsi suomalaisen yrittäjän toimesta.
Hiusdonitsin kuosin on suunnitellut Ankku Höytö / Utuliini. 🙂
Hiusdonitsin pesu
Perhoset -hiusdonitsin voi tarvittaessa pestä pesukoneessa korkeintaan 40 °C lämpötilassa. Pesujen myötä Tencelin pintaan voi nousta kevyttä nukkaa, jonka saa kyllä varovasti nyppimällä pois donitsista. Hiusdonitsia ei saa kuivata kuivausrummussa tai valkaista.
Postitus
Tilauksesi lähetetään sinulle 1-3 arkipäivän sisällä tilauksen tekemisestä ja hiusdonitsi saapuu joko biohajoavassa pussissa tai kierrätettävässä pahvipussissa. Toimitusaika vaihtelee valitusta toimitustavasta riippuen. Useimmiten paketit ovat perillä 5 arkipäivän kuluessa lähettämisestä!
Arviot
Tuotteesta ei ole vielä arvosteluja.