Kukkaniitty -hiusdonitsi on yksi Utuliinin omista kankaista valmistetuista, uniikeista hiusdonitseista. Hiusdonitsin kuosi on värikäs ja kesäinen, täynnä erilaisia kesäkukkia lemmikeistä narsisseihin ja lupiineista tulppaaneihin. Kukat ovat iloisen värikkäitä: keltaisia, oransseja, pinkkejä, turkooseja, sinisiä ja violetteja. Kukkien lehdissä ja varsissa näkyy näiden sävyjen lisäksi myös vihreää. Taustavärinä on suloinen pinkki. Kaunis hiusdonitsi toimii kuin koru ja viimeistelee sun lookin, päätitpä tehdä millaisen kampauksen tahansa.
Söpö ja käytännöllinen hiusdonitsi on käytössä hellävarainen hiuksillesi (perinteisiin hiuslenkkeihin verrattuna). Se sopii monenlaisiin kampauksiin perinteisistä ponnarikampauksista suloisiin saparoihin, ja erilaisista nutturoista letteihin. Donitsilla voit kiinnittää kaikki hiukset kampaukseen tai jättää osan hiuksista auki ja kiinnittää ylemmäs pienen nutturan tai ponnarin. Kukkaniitty -hiusdonitsi on näyttävä asuste yksistäänkin, ja toisaalta upea myös yhdistettynä Utuliinin korviksiin tai vaikkapa samasta kankaasta itse ompelemaasi vaatteeseen.
Hiusdonitsi sopii ihanasti niin lapsille kuin aikuisillekin. Se on myös hauska lahjaidea joko sellaisenaan tai muihin Kukkaniitty -kuosin tuotteisiin mätsättynä.
Huomaathan, että hiusdonitsien koko saattaa vaihdella hieman, koska donitsit on ommeltu eri kokoisista kangaspaloista ja niiden valmistuksessa on haluttu mimimoida hävikki. Ja koska hiusdonitsit on valmistettu Utuliinin kankaiden paloista, niitä on myös todella rajattu erä – joitain kuoseja on vain muutama kappale.
Hiusdonitsiin käytetty kangas on pellavaa ja painettu digiprinttinä Liettuassa. Se on Öko-Tex-sertifioitu. Merkintä on yhtenäinen turvallisuusstandardi läpi tekstiilin koko tuotantoketjun ja tarkoittaa sitä, että tuotteessa ei ole haitallisia torjunta-aine-, raskasmetalli- tai formaldehydijäämiä. Lue lisää sertifikaateista! Kankaasta on ommeltu valmis, uniikki hiusdonitsi suomalaisen yrittäjän toimesta.
Hiusdonitsin kuosin on suunnitellut Ankku Höytö / Utuliini. 🙂
Hiusdonitsin pesu
Kukkaniitty -hiusdonitsin voi tarvittaessa pestä pesukoneessa korkeintaan 40 °C lämpötilassa. Pesujen myötä trikoon pintaan voi nousta kevyttä nukkaa, jonka saa kyllä varovasti nyppimällä pois donitsista. Hiusdonitsia ei saa kuivata kuivausrummussa tai valkaista.
Postitus
Tilauksesi lähetetään sinulle 1-3 arkipäivän sisällä tilauksen tekemisestä ja hiusdonitsi saapuu joko biohajoavassa pussissa tai kierrätettävässä pahvipussissa. Toimitusaika vaihtelee valitusta toimitustavasta riippuen. Useimmiten paketit ovat perillä 5 arkipäivän kuluessa lähettämisestä!
Arviot
Tuotteesta ei ole vielä arvosteluja.